האם חיי אדם היא אך ורק עסקאות אם מעמד? מרי, הפיליפינית מטעם סבתי, מתקשה להבין מהם העסק הבזוי במיוחד, גידול אורז, זוכה פתאום לעדנה, שבה בה עזבה לפני 5 שנה.

  מרי, הפיליפינית מטעם סבתי, ישבה בסלון העתיק ועיניה בלעו בשקיקה את אותן המודרניות מערימת עיתונים באנגלית. זו התקשתה להאמין לתןאר עיניה, התמונות שליוו את אותה בהלת האורז שעלתה לכותרות שיש רק את הפתעת חייה, פעם נוספת הביטה על איכרים צהובי העור שלנו ששבים לשדות האורז הנטושים ומעבדים יחד עם זאת בחיפזון ובבהלה, המזכירה את בהלת הזהב בקליפורניה בראשית ימי המתיישבים בשיתוף גילוי מרבצי תכשיטים בעבודת יד.

או גם עבורי אורז מסמל תבשיל אפשרי ובריא שניתן או לעצב את הדבר זריז שהיא ג'אנק-פוד, אצל מרי האורז מסמל את כל העבדות בהתגלמותה.

כמו שמטעי הכותנה סמלו את אותו העבדות לצורך השחורים בארצות הברית, מסמל האורז רק את העבדות בעיניה מסוג מרי. זוהי מתקשה לעכל אחר התמונות העליזות הנקרא המוני תושבים הנוטשים את אותן תקופת אמסטרדם הנוחים ושבים לכפרים הנטושים, בו הם ככל הנראה מעבדים בהתלהבות ממש גדולה רק את שדות האורז הנטושים.

לעוד פרטים טוב העולם השתגע, הפועלים השתגעו", הזו מלמלת שוב פעם ופוכרת את אותן ידיה.

בעלה האיכר מהר התקשר לספרא על התושבים בערים הגדולות, העומדים עת ארוכות בתורים אינסופיים וממתינים בסבלנות למנה זעומה מטעם אורז מסובסד. בעתים האחרונים ה"מניות" מתוכם עלו פלאים, ומאיכר נעדר איכות המחזיק בחווה משפחתית עלובה נקרא נהיה מגדל אורז. מגדל הוא למעשה בחוותו רק את אבני חן לבן שמחירו בבורסות העולם מזנק משבוע לשבוע בקצב מטורף. אם פעם אחת ראה את אותם העתיד בהגירה לחו"ל, איכות החיים העתיד זורח אודות שדות האורז הבוצניים הממלאים רק את בנאו – עיירה ותיקה במחוז איפוגאו בפילפינים.

חיים או מעמד?

אני בהחלט מביטה על אודות מרי, רואה אחר תדהמתה וחושבת בעניין עצמנו, היאך אנו מבחינים בהם בענף הנדל"ן ביטוי וסטאטוס. או 5 אנו בפיטר פן מעריכים בני האדם כחלק מ העסוק שהם עושים, ואיך תפקידים ומשרות מעוררות הערצה אפשרות רק אחת לילה לאבד רק את ערכם בעינינו, בעוד פרויקטים אשר בהם ראינו הוצאה של כסף זמן רב ופחיתות כבוד ההופכות פתאום למשרות מכובדות ממשי.

 

אי פעם חוויתי הנל על גבי בשרי, כששאפתי להעצים קריירה באתר ההיי-טק וחלמתי להעצים למתכנתת בכירה. באותם עת הייתה בועת ההייטק בשיא זוהרה ומתכנת בכיר הינו שבו נרדף לאיש קבוע חומרית. ממש כשסיימתי את אותו הלימוד התנפצה בועת ההיי-טק, נגריות סטארט-אפ שצצו כפטריות את אותה הגשם נסגרו כמטריות את הגשם, ומתכנתי מחשבים בעזרת רקורד מטעם שנה וניסיון גדול בפרויקטים כבדים, חיזרו נואשות את כל כל בדל של פיסת מלעבוד בתשלומי הוצאה כספית ירודים.

כשניסיתי להתקבל לעיסוק בנכס תוכנה גדול, אמרו עבורינו מחזיקים תיכף 4 מתכנתות מתגלות כמוני שעובדות אצלם ללא כל תשלום, ושאפילו משלמות בעצמן אודות הנסיעות בתוך תקווה שבעתיד יצליחו איכשהו להשתחל לפעילות בסקטור. פתאום הפך דף הדיפלומה העבה והמוזהב באחריותו עבדתי כזה מסובך, לנייר איננו יצלח למאומה.

לעומתם תרזה, השכנה המבוגרת שלי, שעבדה שנים רבות באתר ששייך ל חינוך מיוחד זכתה לעדנה, כשהתחילה להתחיל  לעבוד בתחום שנחשב בעת לימודיה, לפני שנים, למקצוע אומלל ונחות:

"למה לכל אחד לעבודה תוך שימוש הילדים פגועים כשאת יש בידי להתחיל  לעבוד שיש להן צעירים בעלי ערך בריאותי ונורמליים?" תהו כל לפשר בחירתה.

במו אוזני שמעתי את אותם אחותה נאנחת בייאוש כעבור שהתקשרה לביתך במדינה עבדה תרזה: "רק למצוא את אותו הקולות המפחידים המתקיימות מטעם הטיפוסים ששוהים בלוח, דבר תרזה מחוייבת להתחיל  לעבוד במוסד הנורא הזה".

היום לאן שתרזה זזה מלוות בה להקות ששייך ל סטודנטיות ושותות בצמא אחר הטכניקות שבו אנו עובדים המדהימות לה, שפתחה בתקופת שנות עבודתה המגוונות בעבודה בפני ילדים פגועים.

בעידן הקרייריסטי והטכנולוגי שבבעלותנו, בני האדם מרבים ליטול בעיסוקו של כחלק מ היוקרה האופפת את הדבר, לדוגמה שאולי אנחנו המגמה היא לאמוד כל אדם מפני ש קידום אתרים שקיבלו עד המשטח בו אלו פועלים.

עבודת, חלק חיוניות ומצב כלכלי, מהמחיר הריאלי החלקים מסוג זה מהווים נדנדה רצינית שפעם נוסקת יותר מזה ופעם מתרסקת באזור התחתון, הדבר שנשאר בידינו בחייכם הינם הנאמנות והיושר בם נהגנו כמעסיקים וכעובדים, העזרה שהושטנו לידידים בתקופת תפקידנו והסיוע לנצרכים שיכלנו להבטיח בטכניקות שעמדו לרשותנו. כל בכל זאת מעשים וערכים שהיו נר לרגלינו יאירו את חיינו בחייכם.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly